Bali'den yemekler...


Kambocya ciceği  

17 saatlik yolculuktan sonra Bali'ye ulaştık. Resimde görülen Kamboçya çiçeği ile karşılandık havaalanında. Adanın her tarafı bu çiçekle kaplı, hemen boynumuza da astılar çiçekten bir kolye.
Bol bol gezdik gördük Bali'de. Her lezzetten tattık. Bu sebeple uzakdoğu'ya gidip kilo alıp gelmeyi başaran nadir çiftlerdenizdir eminim. Alışık olmadığımız tadlar ve yemeklere rağmen, hepsinden tadalım hevesimiz ile eşimle ikimiz de kilo alarak döndük Bali'den. 
Bali'de ana besin pirinç. Siyah, beyaz ve kırmızı çeşitleri var.  Pirinç yemekleri çok lezzetli, nasi goreng(rice), mia goreng(noodle) ve bihun goreng (rice noodle)bazı yöresel yemekleri. Yemekler deniz ürünü ağırlıklı ve sos çeşitleri inanılmaz çok. Pirinci sade olarak pişirip, çeşitli soslarla lezzetlendiriyorlar mesela.
Genelde kırmızı et pek yok, tabakta görünen tavuk ve tuna balığı. Kızartılmış olarak servis edilmiş balık.

 Bali_Yemek1
Bihun Goreng
Bihun goreng ve karides cips (benim favorilerimden) Yemeğin kenarında muz yaprağı var, muz yaprağını bazı tatlıların servisinde tabak olarak kullanıyorlar.

Dsc03083

Kahvaltı tabağı. Domates salatalığa aldanmayın, tadları farklıydı.
Her resimde tabak altında ahşap bir servis var, muson ormanları sayesinde çok bol ahşap var ve ahşap oymacılığı ve kakmacılığı çok yaygın Bali'de. Oymacılık babadan oğula geçen bir zanaat olarak devam ediyor. Ahşap oymacılığının inanılmaz örneklerini de sizlerle paylaşacağım.

Bali_Corba 

Bali'de genelde et suyunun içine karışık sebzeler ekleyerek, bir de kaynamış yumurta, inanılmaz güzel geleneksel bir çorba elde ediliyor.

Bali_yemek2

Masadaki yiyeceklerin hepsi deniz ürünü. Köfteler bile karides köfte.  Deniz ürünü çok bol Bali'de ve de tropik meyveler. Bir başka yazımda orda yediğimiz inanılmaz meyveleri de anlatacağım. Ne kadar çok yerseniz yiyin, balık ürünleri kırmızı et kadar şişlik duygusu vermiyor insana. O yüzden baya çok yenebiliyor:) 
İçeçecek ananas suyuna biraz likör. Adı chi-chi. Ananas da en bol meyvelerden olduğu için çok çeşitli kokteylleri var.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !