Bali'den bol bol tropik meyve...

Ekvatora 30 km uzaklıkta olan Bali Adası, güney yarım kürede bulunuyor. Tüm sene boyunca sıcaklık 25 ile 35 derece arasında değişiyormuş. Muson yağmurlarının olmadığı dönemlerde de düzenli yağış alıyor. Çok çeşitli tropik meyveleri var. Genelde suya doymuş uzun uzun ağaçlar bulunuyor adada. Adadaki tek ufak bitkiler süs bitkileri.  Meyve bu kadar bol olunca çok da ucuz. Özellike muzun envayi çeşidi var. Temel yiyeceklerinden biri pirinç, biri muz biri de kahve.  Kırsal kesimde insanlar bir bardak kahve ve kızarmış muz ile kahvaltı ediyorlarmış. Her yerde muz ve hindistan cevizi ağaçları bulunuyor. Büyükçe hindistan cevizlerinin içinden 1.5 litreye yakın su çıkıyor. Tadı da normal suya çok yakın. Halk turiste çok alışmış, pirinç tarlalarını görmeye gittiğimiz bir yerde çiftçi bize hemen bir hindistan cevizi ikram etti.  Resimde arkada görünen kısım Bali'nin kartpostallara konu olan pirinç tarlaları.

Hindistan_cevizi

Adaya özgü meyveleri salak. Dışı timsah derisi gibi ama ince bir kabuk var, içi de kestane gibi neyaz fakat sarımsak gibi diş diş. Bir meyvenin içinde en fazla 3-4 diş bulunuyor, yani dişler baya büyük.

Salak

Passion fruit.  Türkçesi tutku meyvesi. Dışı sert, içinde ise jelimsi bir sıvı içinde çekirdekler var. Hafif ekşimsi güzel bir lezzeti var.

Passion fruit

Dragon fruit. Türkçe'ye ejderha meyvesi olarak çevriliyor.  Ada'ya özgü bir meyve değil, Japonya'da yaygınmış. Görsel olarak çok hoş bir meyve.

 Dragon Fruit

Watermelon ve rock melon. Karpuz ve kaya kavunu. İkisi de bizim karpuz ve kavunlarımız yanında lezzetsiz kalıyor açıkcası.

  Karpuz-kavun

Papaya ve ananas.

Ananas-papaya

Çeşitli Bali meyveleri. Sokakta satış yapan bir bayanın meyveleriydi.

Ceşitli_meyveler
Minik muzlar.

芭蕉看起來很欠揍

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !