Ahtapot salatası

En sevdiğimiz deniz ürünü mezelerinden biri ahtapot salatası. Daha önce evde yapmayı hiç denememiştik, ta ki ben devletşah'ın videoblogunda tarifini görene kadar.
Hemen marketten ahtapot aldık, ben kafasını temizleyin demeyi unuttuğum için kafasını olduğu gibi atmak durumunda kaldık, sizin aklınızda olsun, kafasını temizleyip ayrıca vermeleri gerekiyor. Ahtapotu tavsiye edildiği şekilde dinlenmesi için en az 1 hafta buzlukta beklettik. Buzluktan çıktıktan sonra sofraya gelene kadar ki maceramız şu şekilde.

Marinated Octopus Salad
İçindekiler:

- Ahtapot
- 1 baş soğan
- 2 adet defne yaprağı
Sosu için:
- Zeytinyağı, limon ve sarımsak

Hazırlanışı:
Buzluktan çıkardığımız ahtapotu düdüklü tencere koyuyoruz. Defne yapraklarını ve dörde böldüğümüz soğanı ekliyoruz. Üzerini kaplayacak kadar düdüklü tencere talimatına da uyarak su koyduktan sonra 35 dakika pişiriyoruz.

Boiled Octopus

Kaynamış ahtapotu tencereden çıkardıktan sonra düğmelerini temizlemek gerekiyor. Bunu da bir bıçak ile sıyırararak ya da deniz börülcesi temizlermiş gibi, ahtapotun bacaklarını işaret ve baş parmağınız arasına alıp sıyırararak temizleyebilirsiniz. Beyaz iç kısmı ortaya çıktıktan sonra doğrayıp üzerine sosumuzu döküyoruz. Sos için 1 ya da 2 baş sarımsağı ezdikten sonra istenen miktarda zeytinyağı ve limon ile karıştırıyoruz. 
Sos ile ahtapotu güzelce karıştırdıktan sonra afiyetle yiyebilirsiniz. Arzu ederseniz dereotu, maydanoz, biber, domates, turşu, zeytin gibi ekstra malzemelerle de salatanızı zenginleştirebilirsiniz.

Hazırlama süresi : 20 dakika
Pişirme süresi : 40 dakika
Kişi sayısı: 4 kişi

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !